Dla ułatwienia operacji, ta witryna wymaga zainstalowania plików cookies na twoim komputerze. Czy wyrażasz na to zgodę? Wiecej informacji

Dostępne wyposażenie

Wóz asenizacyjny

Układ hamowania

Układ hamowania
Układ hamowania

Wybór typu układu hamulcowego, w jaki będzie wyposażony wóz asenizacyjny, będzie zależał oczywiście od wyposażenia ciągnika.
JOSKIN proponuje następujący system:

Hamulce mechaniczne

Hamulce mechaniczne

Hamulce mechaniczne dotyczą układu ręcznego. Chodzi tu o hamulec postojowy, co oznacza, że hamowanie pojazdu w ruchu całkowicie zależy od ciągnika. Z tego względu stosowanie tego typu urządzenia ogranicza się do wozów asenizacyjnych o maksymalnej pojemności 4000 l.

Hamulce najazdowe z automatycznym cofaniem

Hamulec najazdowy z automatycznym cofaniem jest to system montowany głównie w Niemczech, w pojazdach do 7 tys. litrów. Zasada działania przypomina system używany w małych przyczepach: kiedy przyczepa "popycha" ciągnik, uruchamia on hamulce. Chodzi tu o urządzenie równocześnie bezpieczne i wygodne. Jest to typ osi z cofaniem automatycznym, tzn. że nie należy blokować hamulców podczas manewru cofania.

Hamulce najazdowe z automatycznym cofaniem

Hamulce hydrauliczne

Hydrauliczny układ hamulcowy jest systemem naj-częściej stosowanym.
Wozy asenizacyjne Modulo2, Komfort2, DELTA2 i Cobra są w niego wyposażone w standardzie.

Hamulce pneumatyczne

Pneumatyczny układ ha-mulcowy jest obecnie systemem, który cechuje największa elastyczność i siła hamowania. Przewożone ładunki są coraz cięższe, zatem konieczne staje się wypo-sażenie pojazdów w jak najskuteczniejszy układ hamulcowy.
Wozy asenizacyjne typu Quadra, X-Trem, VOLUMETRA, Euroliner, Q-BIGLINER, TETRALINER i Vacu-CARGO są w nie wyposażone standardowo.

Hamulce mieszane

Do maszyn, które mogą być zagregowane z kilkoma ciagnkami, w opcji proponuje się mieszany układ hamulcowy (złożony z układu hydraulicznego i pneumatycznego).

Regulacja hamulców

Regulator ręczny

Maszyny z hamulcami pneumatycznymi są seryjnie wyposażone w standardowy ręczny regulator hamowania o trzech pozycjach (pełen załadunek, załadunek do połowy i jazda na pusto).

W opcji można zainstalować system proporcjonalny do ładunku. Zarówno w przypadku wózka boggie, jak i zawieszenia hydraulicznego, doprowadzenie powietrza do układu hamulcowego jest regulowane zależnie od ładunku maszyny.

Układ proporcjonalny do ładunku

W opcji, można go zastąpić liniowym urządzeniem regulującym siłę hamowania w zależności od wielkości ładunku, mierzonej wskaźnikiem pływakowym. Kiedy wóz asenizacyjny jest wyposażony w zawieszenie hydrauliczne, hamowanie proporcjonalne do ładunku może zapewnić regulator proporcjonalny, podłączony do hydraulicznego układu tego zawieszenia osi. Ciśnienie w obiegu hydraulicznym ureguluje ciśnienie powietrza w pneumatycznym układzie hamulcowym.